- Miodrag Mitrović, predsednik kompanije Miteco
- Nj. E. Jan Lundin, ambasador Švedske u Srbiji
- Ivanka Popović, rektorka Univerziteta u Beogradu
- Mihailo Vesović, zamenik predsednika PKS
Voditelj: Ivana Mirković, Miteco
Zaključci:
- Srbija je bitan deo evropskog razvoja u sektoru zaštite životne sredine i održivog razvoja i na dobrom je putu da nastavi već započete reforme u ovoj oblasti. Inicijativa Evropske unije „Zeleni dogovor“ („Green deal“) svakako će uključivati i Srbiju.
- Izuzetno je važno usvajanje Pregovaračke pozicije za Poglavlje 27 o životnoj sredini i klimatskim promenama od strane Vlade Republike Srbije početkom 2020. godine čime se stvaraju uslovi za otvaranje još jednog veoma važnog poglavlja u procesu pridruživanja EU ali i za dalji razvoj saradnje između Srbije i Evropske Unije.
- Stečena iskustva pokazala su da rad na zaštiti životne sredine ne znači nužno samo troškove za jedno preduzeće već može da poboljša i dobit. Ulaganje u životnu sredinu nije nešto što je danas sporedna tema u jednom preduzeću već nešto što je važno i neohodno.
- Akademska zajednica osim u tom obrazovnom i ekspertskom smislu u potpunosti stoji na raspolaganju Repubici Srbiji da što više uradi na polju zaštite životne sredine posebno u oblasti upravljanja otpadom.
- Indeks zaštite životne sredine (EPI) koji je nedavno objavljen a koji predstavlja metodu merenja i angažovanja država u zaštiti životne sredine govori da je Srbija na 45. mestu u svetu od ukupno 180 zemalja za ovu godinu a glavne zamerke upućuju na rešavanje problema zagađenja vazduha, otpadnih voda, tretmana otpada i sl.